Sviatosti

2. Manželstvo
  3. Príprava na krst, spoveď a prvé sväté prijímanie – školopovinné deti
  4. Príprava na sviatosti (krst, birmovanie, Eucharistia) – starší ako 14 rokov
  5. Sviatosť zmierenia (spoveď)
  6. Vysluhovanie sviatostí chorým (sviatosť zmierenia, pomazanie chorých, Eucharistia)
  7. Pohreb
  8. Nahlasovanie omšových úmyslov

1. Krst

O krst dieťaťa (0-5 rokov) požiadajú rodičia (stačí jeden z nich) na fare, najlepšie po večernej omši (okrem piatku). Ak bývajú mimo rohožníckej farnosti, musia priniesť tlačivo „Prepustenie ku krstu“ z farského úradu, kde bývajú. Pri nahlásení krstu sa vypíše „Záznam o nahlásení krstu“, kde nadiktujú potrebné údaje.

Krstným rodičom má byť pobirmovaný katolík vo veku minimálne 16 rokov, ktorý je schopný prijať Eucharistiu a zaručí sa za kresťanskú výchovu dieťaťa. Ak je zosobášený, má žiť v usporiadanom kresťanskom manželstve.

Krstíme v nedeľu po svätej omši o 10:30 hod (okrem niektorých nedieľ, na ktoré upovedomím pri nahlasovaní) alebo po dohode s rodičmi v sobotu doobeda. Poučenie pre rodičov a krstných rodičov – ide o jedno stretnutie približne na 60 min – bude po dohode s farárom, spravidla v sobotu večer.

2. Manželstvo

O manželstvo žiadajú snúbenci na fare. Ak ani jeden zo snúbencov nebýva v rohožníckej farnosti, musia priniesť „Licenciu na sobáš“ z farského úradu ženícha alebo nevesty (stačí jeden z nich). Úmysel uzatvoriť manželstvo musia oznámiť minimálne 3 mesiace pred zamýšľaným termínom sobáša.

Pri nahlásení sobáša vyplnia s kňazom sobášnu zápisnicu. Okrem toho prinesú neskôr krstné listy, ktoré majú byť najviac 3 mesiace staré a tiež vyplnenú, podpísanú a opečiatkovanú civilnú zápisnicu z matričného úradu.

Sobášime v ľubovoľnú sobotu (okrem adventného a pôstneho obdobia) v čase medzi 10:00 a 17:00 hod vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie. Príprava prebieha formou deviatich stretnutí na fare. Termíny stretnutí si snúbenci dohodnú s farárom.

3. Príprava na krst, spoveď a prvé sväté prijímanie – školopovinné deti

Príprava prebieha na škole v rámci vyučovania náboženskej výchovy. Sviatosti sú deťom vyslúžené na konci školského roka. Okrem toho príprava zahŕňa 5 stretnutí s rodičmi v nedeľu po svätej omši o 10:30 hod v mesiacoch november, január, marec, apríl, máj. Tieto stretnutia trvajú cca 30 min a rodičia budú o nich vopred informovaní. V týždni pred prvým svätým prijímaním budú po večernej omši dva nácviky s deťmi. Spoveď detí a ich príbuzných bude v sobotu doobeda pred prvým svätým prijímaním.

Počas školského roka zbierajú deti pečiatky do Kostolníčka za účasť na nedeľnej omši, niekedy v máji budú preskúšané z vedomostí formou písomky.

4. Príprava na sviatosti (krst, birmovanie, Eucharistia) – starší ako 14 rokov

Dospelí, ktorí neboli pokrstení a rozhodli sa pre vieru, sa môžu prihlásiť na fare alebo v sakristii po svätej omši do konca septembra. Podobne dospelí, ktorí síce boli pokrstení, ale nemajú ostatné sviatosti (prvé sväté prijímanie, birmovka) a chcú si ich doplniť, sa prihlasujú do konca septembra na fare alebo v kostole.

Príprava prebieha formou týždňových stretnutí počas školského roka na fare po dohode s farárom. Sviatosti sú vyslúžené vo veľkonočnom období.

5. Sviatosť zmierenia (spoveď)

Spovedáme každý pracovný deň asi 15 min pred začiatkom večernej omše. Cez víkend sa spovedá na požiadanie. V prvopiatkovom týždni spovedáme pol hodinu pred večernou omšou. Na požiadanie je možné vyspovedať sa aj po skončení svätej omše.

Chorých a nevládnych navštevujem každý prvý piatok v mesiaci doobeda alebo podľa individuálneho dohovoru. Nahlásiť chorých možno kedykoľvek cez e-mail, telefón alebo osobne v kostole alebo na fare.

7. Pohreb

Pri nahlásení pohrebu treba priniesť „List o prehliadke mŕtveho“. Prosíme, aby ste termín pohrebu dohodli najprv osobne s farárom.

8. Nahlasovanie omšových úmyslov

Omšové úmysly (intencie) nahlasujte priamo v kostole v sakristii po skončení ľubovoľnej svätej omše. Nenahlasujte ich po telefóne, mailom, SMS-kou alebo na fare! Milodar odovzdáte kňazovi po odslúžení svätej omše v sakristii.