—
- Krst
- Manželstvo
- Príprava na krst, spoveď a prvé sväté prijímanie – školopovinné deti
- Príprava na sviatosti (krst, birmovanie, Eucharistia) – starší ako 14 rokov
- Sviatosť zmierenia (spoveď)
- Vysluhovanie sviatostí chorým (sviatosť zmierenia, pomazanie chorých, Eucharistia)
- Pohreb
- Nahlasovanie omšových úmyslov
—
1. Krst
O krst dieťaťa (0-5 rokov) požiadajú rodičia (stačí jeden z nich) na fare, najlepšie po večernej omši (okrem piatku). Ak bývajú mimo rohožníckej farnosti, musia priniesť tlačivo „Prepustenie ku krstu“ z farského úradu, kde bývajú. Pri nahlásení krstu sa vypíše „Záznam o nahlásení krstu“, kde nadiktujú potrebné údaje.
Krstným rodičom má byť pobirmovaný katolík vo veku minimálne 16 rokov, ktorý je schopný prijať Eucharistiu a zaručí sa za kresťanskú výchovu dieťaťa. Ak je zosobášený, má žiť v usporiadanom kresťanskom manželstve.
Krstíme v nedeľu po svätej omši o 10:30 hod (okrem niektorých nedieľ, na ktoré upovedomím pri nahlasovaní) alebo po dohode s rodičmi v sobotu doobeda. Poučenie pre rodičov a krstných rodičov – ide o jedno stretnutie približne na 60 min – bude po dohode s farárom, spravidla v sobotu večer.
—
2. Manželstvo
Informácie o podmienkach sviatosti manželstva sa dozviete v kánonoch 1055-1165 Kódexu kánonického práva.
O Vašom úmysle uzavrieť sviatostné manželstvo nás príďte informovať čím skôr, najmenej šesť mesiacov vopred. V mnohých prípadoch totiž treba vybaviť viacero formalít, čo si môže vyžadovať dlhší čas.
Na matričnom úrade obce Rohožník treba vypísať „Žiadosť o uzavretie manželstva“. Na matriku choďte spoločne a zoberte si so sebou občiansky preukaz a rodný list.
Potom spíšeme cirkevnú sobášnu zápisnicu o prijatí sviatostného manželstva na farskom úrade. V prípade, že ste boli pokrstení v inej farnosti, budete potrebovať svoj krstný list, ktorý v okamihu sobáša nesmie byť starší ako tri mesiace.
Ak ani jeden zo snúbencov nebýva v našej farnosti, treba, aby si jeden zo snúbencov vypýtal od svojho pána farára licenciu na sobáš. V prípade miešaného manželstva si licenciu pýta na svojom farskom úrade katolícka stránka.
Zároveň porozmýšľajte o tom, koho si zavoláte ako svedkov pri uzatváraní manželstva. Čím skôr si zožeňte o svedkoch nasledujúce údaje: meno a priezvisko, presnú adresu, zamestnanie a rodné číslo. V prípade, že svedok je cudzí štátny príslušník, namiesto rodného čísla uveďte dátum narodenia.
Snúbenci majú pred uzavretím manželstva absolvovať prípravu, ktorá zahŕňa deväť tém, na ktorých sa vysvetlí obrad uzatvárania manželstva a preberú sa niektoré dôležité upozornenia pre život v kresťanskom manželstve (resp. pre život v manželstve s pokrstenou katolíckou stránkou). Môžete si ich dohodnúť buď u nás vo farnosti alebo si nájsť vhodný termín na stránke www.rodinaba.sk/snubenci a www.domanzelstva.sk.
—
3. Príprava na krst, spoveď a prvé sväté prijímanie – školopovinné deti
Príprava prebieha na škole v rámci vyučovania náboženskej výchovy. Sviatosti sú deťom vyslúžené na konci školského roka. Okrem toho príprava zahŕňa 5 stretnutí s rodičmi v nedeľu po svätej omši o 10:30 hod v mesiacoch november, január, marec, apríl, máj. Tieto stretnutia trvajú cca 30 min a rodičia budú o nich vopred informovaní. V týždni pred prvým svätým prijímaním budú po večernej omši dva nácviky s deťmi. Spoveď detí a ich príbuzných bude v sobotu doobeda pred prvým svätým prijímaním.
Počas školského roka zbierajú deti pečiatky do Kostolníčka za účasť na nedeľnej omši, niekedy v máji budú preskúšané z vedomostí formou písomky.
—
4. Príprava na sviatosti (krst, birmovanie, Eucharistia) – starší ako 14 rokov
Dospelí, ktorí neboli pokrstení a rozhodli sa pre vieru, sa môžu prihlásiť na fare alebo v sakristii po svätej omši do konca septembra. Podobne dospelí, ktorí síce boli pokrstení, ale nemajú ostatné sviatosti (prvé sväté prijímanie, birmovka) a chcú si ich doplniť, sa prihlasujú do konca septembra na fare alebo v kostole.
Príprava prebieha formou týždňových stretnutí počas školského roka na fare po dohode s farárom. Sviatosti sú vyslúžené vo veľkonočnom období.
—
5. Sviatosť zmierenia (spoveď)
Spovedáme každý pracovný deň asi 15 min pred začiatkom večernej omše. Cez víkend sa spovedá na požiadanie. V prvopiatkovom týždni spovedáme pol hodinu pred večernou omšou. Na požiadanie je možné vyspovedať sa aj po skončení svätej omše.
—
6. Vysluhovanie sviatostí chorým (sviatosť zmierenia, pomazanie chorých, Eucharistia)
Chorých a nevládnych navštevujem každý prvý piatok v mesiaci doobeda alebo podľa individuálneho dohovoru. Nahlásiť chorých možno kedykoľvek cez e-mail, telefón alebo osobne v kostole alebo na fare.
—
Pri nahlásení pohrebu treba priniesť „List o prehliadke mŕtveho“. Prosíme, aby ste termín pohrebu dohodli najprv osobne s farárom.
—
8. Nahlasovanie omšových úmyslov
Omšové úmysly (intencie) nahlasujte priamo v kostole v sakristii po skončení ľubovoľnej svätej omše. Nenahlasujte ich po telefóne, mailom, SMS-kou alebo na fare! Milodar odovzdáte kňazovi po odslúžení svätej omše v sakristii.